Ez a recept még mindig a görög napok keretében készült. Igazából görög barátnőm forszírozta már nagyon, hogy csináljak, mert biztos, hogy szeretni fogom. Találtam receptet a könyvben is, amit kaptam tőle (Susanna Tee - World Food GREECE), de próbáltam hozzá keresni még a neten is. Igazából úgy szoktam, hogy kitalálok valamit, aztán megnézek még öt másik receptet és mindezek alapján kiagyalom a saját bejáratú kis receptemet. Itt elveszünk, ott hozzáadunk és máris évásítva van.
A neten találtam egy nagyon jó videót, ami igen hasznosnak bizonyult. Igazából ez alapján dolgoztam, de picit változtatva.
http://www.youtube.com/watch?v=s3mLBwLQYSU . Itt nagyon jól megmutatták, hogy hogyan kell a tésztát hajtogatni.
Láttam olyan verziókat, hogy csak simán letenni az aljára tésztát, rá a tölteléket és a tetejére a tésztát. Aztán a másik verzió az volt, mikor háromszögekbe hajtogatták össze a tésztát a töltelékkel. Kicsit macerásabbnak látszott, de mutatósabb mindenképpen. Ugye nem szoktam megijedni a kihívásoktól, úgyhogy kapásból ez mellett döntöttem.
Az utóbbi pár hétben teljesen baklava lázban égtem, úgyhogy a török boltban vettem a múltkor filótésztát. A baklaváig csak elméletben jutottam (túl sok kalória egyelőre), a tészta ott hevert a hűtőben. Úgy tűnik spanakopitára várva...
Amúgy a filótészta olyan, mint az otthoni rétestészta (lehet, hogy teljesen ugyanaz). Úgyhogy nyugodtan lehet azt használni. Görög barátném sógornője otthon szokta gyúrni és nyújtani, és állítólag ő egy kicsit vastagabbra hagyja, amitől kicsit másabb íze lesz a spanakopitának, és Fofi szerint úgy sokkal finomabb. Sajnos ott még nem tartok, hogy itthon csináljam meg, később...
Bár a képen úgy tűnik, hogy nagyon olajos lett, ez nem igaz. Csupán megkentem egy pici olívával, attól csillog. Elvből nem szeretem a bő olajban sütést és kerülöm, ahol lehet. Amúgy is a spanakopitát sütőben kell csinálni. Viszont ropogósra akartam, és így az olajtól szépen az lett.
Az eredeti receptekben vajjal kenik meg a tésztát, én viszont olívaolajat használtam mindenhol helyette és persze tojást is szépen kihagytam...
Hozzávalók 3-4 db (kb 10x5 cm-es) spanakopitához:
2 db nagy filótészta/réteslap
197 g fagyasztott spenótkrém (nem volt itthon friss spenót)
16 g fenyőmag
37 g lilagyhagyma (lehet vöröshagyma is)
36 g feta sajt
néhány szál friss menta és kapor
kb 2-3 ek extra szűz olívaolaj
só, bors
Elkészítés:
Felkockáztam a hagymát és kevés olajon üvegesre sütöttem. Közben a fenyőmagot száraz serpenyőben feltettem pirulni, kis lángon persze.
Mikor a hagyma megsült, hozzátettem a spenótot. Kellett neki pár perc, míg a spenót felolvadt, utána még egy kicsit tovább főztem. Mikor elkészült, akkor egy szűrőn keresztül kicsit kinyomkodtam belőle a levet, nehogy nagyon eláztassa majd a tésztát.
A mentát és a kaprot apróra vágtam. A megpirult fenyőmagot is kisebb darabokra vágtam, így legalább többnek látszott. :)
A spenótot visszatettem a serpenyőbe, de már nem tettem vissza a tűzre, hozzátettem a mentát és a kaprot, valamint a fenyőmagot. Sóztam, borsoztam. Aztán beletördeltem a fetát. Nem szedtem szét teljesen, hanem kisebb-nagyobb darabokban forgattam bele.
Félretettem hűlni egy kicsit.
Közben a filótésztát széthajtogattam. Ugyanúgy, mint a rétestésztánál itt is vigyázni kell, hogy nehogy kiszáradjon a tészta. Nagyon hamar megtörténhet. Amíg az egyik lappal játszogattam, addig a másikat letakartam nedves konyharuhával.
Nekem elég nagy volt egy lap, úgyhogy kettéhajtottam, így kaptam két réteget. Egy szilikon kenő"toll" segítségével olívaolajjal megkentem a felső lapot, nem eláztatva, hanem csak úgy itt-ott. Utána középen hosszába szétvágtam. Így kaptam kettő csíkot.
A csíkok alsó felére háromszögként tettem a tölteléket. Utána szépen háromszög alakban felhajtogattam, hogy a végére minden oldalát fedje tészta. A fenti videón nagyon jól látszik, hogyan kell csinálni. Volt egy pillanat, ahol elvesztettem a fonalat, valahogy sehogy nem tudtam megérteni a hajtogatás technikáját, a végén már majdnem otthagytam. De aztán ráéreztem, és nagyszerűen sikerült.
Az összehajtogatott háromszöges táskácskákat egy tűzálló edénybe tettem. A szilikon kenőkütyüvel kicsit megkentem olajjal a tetejét (hogy nevezzünk egy kenőtollat, ami már nem toll??).
Előmelegített sütőben, kb 180-200 fokon (nem emlékszem pontosan, melyik volt), kb 25 percig sütöttem. De persze akkor lesz jó, ha már szépen megpirult a tészta.
Annyira jó lett a "rétes", hogy azóta már többször is csináltam, amíg a filótésztám bírta.
Tzatziki mártáshoz:
70 g uborka
106 g natúr görögjoghurt
fél gerezd fokhagyma
1 kk méz
1 kk citromlé
só, bors
A tzatziki mártáshoz lereszeltem az uborkát közepes reszelőn, besóztam, hogy engedjen levet. Kis idő múlva kinyomkodtam a levét. Hozzákevertem a joghurtot, a mézet, a citromlevet. Borsot szórtam rá. Ezt táltaltam a spanakopitához.
|
Spanakopita - Görög spenótos-fetás "rétes" |
|
Spanakopita - Görög spenótos-fetás "rétes" |