2021. február 20., szombat

Spenótos és lilahagymás rizs fenyőmaggal

 Ezt a receptet néhány éve találtam, de már nem emlékszem pontosan, hogy könyvben vagy neten. Nem kell sok előkészület, nem bonyolult és finom köret.

A receptben szereplő mennyiségek diétás adagnak felelnek meg, de egyébként ennek a többszörösét szoktam készíteni.

Hozzávalók 1 személyre:

31 g basmati rizs

8 g olívaolaj

10 g fenyőmag

64 g lilahagyma

72 g fagyasztott spenót levél (ha van, jobb frissből)

1 gerezd fokhagyma

Őrölt szerecsendió

só, bors


A rizst egy pohárba kimérjük, aztán az olaj harmadán átforgatjuk, addig kevergetjük, míg elkezdenek a szemek fehéredni. Ekkor felöntjük másfélszeres vízzel, sózzuk, aztán fedőt rátéve takarék lángon főzzük, és nem kevergetjük. Java végén elfőtte a levét, de még nem jó, akkor kevés vizet még töltünk hozzá.

Közben a fenyőmagot száraz teflon serpenyőben, kis tűzön megpirítjuk. Majd félretesszük egy csészével.

Amíg pirul a fenyőmag, megpucoljuk a hagymát, félbe vágjuk és felkarikázzuk. A serpenyőben a maradék olajat felmelegítjük, a hagymát puhulásig, lassú tűzön sütjük. Ne piruljon le nagyon, mert attól megkeseredik.

A spenótot kiolvasztjuk, és jól kinyomkodjuk belőle a vizet. Friss spenót esetén ez nem szükséges. A lilahagymára borítjuk, és tovább sütjük együtt.

Egy gerezd fokhagymát megpucolunk, és rányomjuk a spenótos-hagymás keverékre. Sózzuk, borsozzuk, és kevés szerecsendióval megszórjuk.

Néhány percig még kevergetjük, aztán hozzáöntjük a fenyőmagot. A legvégén beleöntjük a megfőtt rizst is, és jól elkeverjük. Ezután már tálalásra kész. Én grillezett lazacot és grillezett paradicsomot ettem hozzá. De bármi máshoz használható köretként.








2021. február 17., szerda

Csicseriborsó palacsinta sült zöldségekkel

Ma a Zuramnak vacsorára palacsintát sütöttem. Mivel nem eszek tojást, tejet és fehér lisztet, így nem estem kísértésbe, viszont megkívántam tőle. Mindenképp valami sósat szerettem volna, nem édeset.

Aztán edzés közben jött az ötlet: sült zöldség csicseriborsó palacsintában. Valójában inkább tortilla lapnak tűnik, de én palacsintát akartam enni, így palacsinta. ☺

Nagyon finom lett!


Hozzávalók 1 db palacsintához:

25 g csicseriborsó liszt

víz

10 g olívaolaj

15 g édesburgonya

10 g lilahagyma

11 g zellergumó

49 g brokkoli

33 g sárgarépa


A csicseriborsó lisztet összekevertem annyi vízzel, hogy viszonylag folyós masszát kapjak. A palacsintatésztánál hígabb volt egy kicsit. Tettem hozzá sót, és egy kevés olívaolajat. Egy palacsintasütőt kicsit kikentem olajjal, majd beleöntöttem a masszát, igyekezve, hogy mindenhova jusson, mint a palacsinta. Viszonylag kisebb lángon hagytam sülni. Tovább kell, mint a rendes palacsintát. Amikor már sültnek gondoltam, óvatosan, kézzel-lábbal megfordítottam. Ügyesnek kell lenni, mert szakadósabb, mint a rendes palacsinta. A másik felét is megsütöttem.

Közben a zöldségeket meghámoztam, és apróra vágtam. Egy teflon serpenyőben felmelegítettem a maradék olajat, és megsütöttem benne a zöldséget. Egy kis sóval ízesítettem, és figyeltem, hogy ne égjen le, inkább itt-ott piruljon.

Amikor elkészült, a palacsinta közepére halmoztam, hosszában elosztva. Majd feltekertem a tésztát. 

Egy gyors zöldsalátával tálaltam.









2021. február 16., kedd

Lilahagymás kelbimbó sült tofuval

 Ez az étel az egyik kedvencem. Hamar elkészül, nem kell hozzá sok alapanyag, és különösebb bonyolultság sincs benne.

A legjobb, amikor friss kelbimbóból tudjuk készíteni, de jobb híján a fagyasztott is megteszi.

Igazán színes étel, van benne lila, zöld több árnyalata, bézs a szezámmagról, és a paprika pirossága egy vidám színkavalkádot ad ki.


Hozzávalók 1 személyre:

119 g Tofu

194 g Fagyasztott vagy friss kelbimbó

80 g Lilahagyma

7 g Szezámmag

8 g Olívaolaj

13 g Tamari szója szósz

Folyékony füst

6 g Szezámolaj

Só, bors

Füstölt pirospaprika


A szezámmagot száraz serpenyőben megpirítom.

Közben a kelbimbót felszeletelem, ha fagyasztott volt, akkor egy kicsit kiolvasztom, úgy könnyebb felvágni.

A tofut csíkokra vágom, majd ráöntöm a szója szószt, szezámolajat és ráfújok egy kis folyékony füstöt. Jól összekeverem, és hagyom állni.

A hagymát felkarikázom.

A megpirult szezámmagot egy tálkába öntöm, és félreteszem későbbre. Az olívaolajat a serpenyőben felmelegítem, beleteszem a kelbimbót. Amikor már szépen pirul, akkor hozzá teszem a hagymát, és együtt sütöm őket tovább.

Ha megpuhultak, akkor kiteszem egy tányérra. A serpenyőbe öntöm a tofut, levével együtt, és néhányszor megkeverve barnára sütöm.

Mikor szép sült, barna réteg képződik rajta, akkor újra hozzáöntöm ismét a sült kelbimbó-lilahagyma kombót és jól összekeverem. Aztán rászórom a szezámmagot, majd a végén megszórom füstölt paprikával.

Szerintem a rizs passzol hozzá köretként, jelen esetben barna rizst készítettem. 








2021. február 15., hétfő

Majonézes tonhalkrém kapribogyóval

Mostanában elég sokat agyalok azon, hogy mit egyek reggelire, ami beleillik a szénhidrát- és kalóriacsökkentett diétába. Mivel a felvágottak eleve ki vannak zárva, a vega májkrém meg egy idő után unalmas lesz, így jött a képbe ez a tonhalkrém.

Arra már nem is emlékszem, hogy az eredetijét hol olvastam, azt tudom, hogy a neten futottam évekkel ezelőtt bele. Azóta már szerintem változtattam rajta, évásítottam. Ha minden igaz, az eredeti recept talán vajat használt. Mivel nálam az ki van zárva, helyette bejött a margarin, ami bár tudom, hogy nem a legjobb választás, de amíg nincs más, kénytelen vagyok ezt enni.

Néha változtatom az összetevőket, van, hogy fekete olajbogyót teszek bele felaprítva, van, hol kifelejtem belőle a csemege paprikakrémet, ahogy épp esik. Most a legutóbb elkészített recepet írom. Ebben a mennyiségek csak jelzésként vannak, egyébként mindenki úgy ízesíti, ahogy jobban esik. 

A házi paprikakrém itthon készített paprika ledarálva, sóval eltéve. Ebben nincs más hozzávaló.


Tehát a tonhalkrém hozzávalók (de amúgy ízlés szerint):

1 kis konzerv tonhal, olaj leöntve (én általában vagy Rio Mare-t vagy pedig Twist-et használok)

9 g kapribogyó

11 g vegán majonéz

19 g tejmentes margarin

19 g szezámolaj

5 g házi csemege paprikakrém


Elkészítése nagyon egyszerű.

Ahogy már írtam a tonhalról leöntöm az olajat, és jól lecsöpögtetem. Egy kis tálban összetöröm villával.

A kapribogyót éles késsel felaprítom, vigyázva, hogy az ujjam egy darabja ne kerüljön szintén bele, mert akkor az már kicsit más témájú krém lenne. Ezt hozzáöntöm a tonhalhoz.

Hozzámérem a majonézt, a margarint, és meglocsolom egy kicsi szezámolajjal.

Jól összekeverem, hogy viszonylag homogén massza legyen belőle. Persze a tonhal és a kapribogyó nem fog szétmenni, de a többi hozzávaló jól elkeveredik.

Legvégül belekeverem a csemege paprikakrémet is.


A recept tényleg ízlés szerint variálható, akár szezámmagot is lehet beletenni, vagy bármi mást, ami megfelel az ízvilágunknak.

Én ezt szoktam vagy pirítósra, vagy friss kenyérre halmozni, és nagyon rövid idő alatt elfogyasztani (de csak azért, mert finom 😀 ).

Egyébként néha el szoktam felezni és hűtőben tartani, másnap is simán jó még, de én olyankor már nagyon érzem rajta a tonhal halas ízét, és akkor már annyira nem szeretem.






2021. február 13., szombat

Almaecetes sárgarépa saláta


Sok-sok évvel ezelőtt, amikor szokás szerint próbáltam diétázni (persze nem túl sok sikerrel), teljesen meg voltam veszve a rántott padlizsánért sárgarépasalátával. Képes voltam minden nap ezt ebédelni, a végén már csömört kaptam tőle. Nem véletlen volt ez a rajongás, egyrészt csak lesétáltam a kertbe és leszedtem a hozzávalót, másrészt meg ez egy pofonegyszerű, de mégis finom saláta.

Egy ideig aztán elfeledkeztem róla, és csak az utóbbi egy-két évben poroltam ismét le.

Tehát a recept a következő:

Szükséges hozzá: 

Sárgarépa

Olívaolaj

Almaecet

Petrezselyemzöld

Végy néhány szál, tetszés szerinti mennyiségű sárgarépát.

Hámozd meg, és reszeld le nagyobb lyukú reszelőn, vagy pedig aprítógépben aprítsd fel, szép apróra (micsoda egy mondat! 🤣).

Egy lábasba önts annyi olívaolajat, hogy az alját összekenje, de nem kell túlzásba vinni, és tedd fel melegedni.

Ha az olaj felmelegedett (vigyázz, ne várd meg, hogy füstöljön!), akkor mehet rá a sárgarépa. Keverj rajta párat, hogy az olaj mindenhová elérjen.

Ha már egy picit serceg, akkor tegyél rá kevés sót, és egy nagyon kevés vizet tölts hozzá, de tényleg csak annyit, hogy kb. a répa feléig érjen. Majd tegyél rá fedőt, és vedd takarék lángra.

Eddig nagyon nehéz a recept.

Most még nehezebb lesz... 🤣 Ha a répa pár perc alatt megpuhult, akkor zárd el a lángot alatta. Ha sok a leve, le is öntheted, vagy rajta hagyhatod, ahogy tetszik. De a legjobb, ha olyan jól méricskéltél, hogy pont elfőtte.

Ha már langyos a répa, akkor vedd az almaecet, és óvatosan addig locsolgasd, míg az ecet almás aromája kiérződik.

Befejezéseként apríts fel egy csokor petrezselyemet, és szórd a répára.

És ennyi! 🥕