2021. március 17., szerda

Lecsó vegán módra

 Azt hiszem, lecsót készíteni az egyik legegyszerűbb, és leghálásabb feladat. Nagyon szeretem, gyorsan megvan és finom.

Egyszer belefutottam egy cikkbe, ahol azt taglalták, hogy vajon kell-e a lecsóba fűszerpaprika. A mi családunkban mindig fűszerpaprikával készült, sokáig nem is sejtettem, hogy ezt lehet másképp is. :) Itt elolvasható, ha valakit érdekel.

Szóval én a fűszerpaprikás párton vagyok. Amúgy a legalapabb lecsót szoktam elkészíteni, lilahagyma, paprika, paradicsom, olaj, fűszerpaprika, só. Időnként, amikor rámüzentek, tettem hozzá cukkinit, de ez ritkább szokott lenni.

A paprikánál kicsit kilógok a sorból, ugyanis még külföldön élve nem jutottam hozzá másmilyenhez, mint ilyen vastag húsú kalifornia paprikához. Úgy rászoktam, hogy ha tehetem, jó vastag húsú kápia paprikából készítem el a lecsót. De persze, mikor nyáron a kertben már megterem a sima paprika, akkor azt használtam hozzá. :)

Ugye normál esetben a lecsóba szoktak füstölt kolbászt, főzőkolbászt, vagy akár virslit tenni. Nos, esetemben mindegyik ki van zárva, így egyéb opciókat kellett keresnem. Amit leggyakrabban használtam, az a sült tofu volt, szójaszósszal, folyékony füsttel és szezámolajjal marinálva.

Nemrég próbáltam ki először a tofu virslit. Illatra és kinézetre teljesen olyan, mint az igazi tofu. A Zuram szerint azért, mert az igazi virsli is kb szójából készül. :)

Akkor tehát így szól a lecsó "évásítva":


Hozzávalók (1 személyre, mert diétába építettem be, egyébként nagyobb adagot készítettem volna, hasonló adagokban):

127 g kápia paprika

89 g paradicsom

42 g lilahagyma

50 g Lunter füstölt tofu virsli

13 g olívaolaj

fűszerpaprika 

szárított zöldségpor (természetes, mindenféle adalék nélkül)

víz

Köretnek: 40 g Basmati rizs


A hagymát karikára vágtam, és olívaolajon elkezdtem sütni. Mi úgy szoktuk, hogy megszórom egy kis sóval, alacsony lángra veszem és fedőt teszek rá. Így szépen megpuhul, anélkül, hogy megsülne igazán.

Közben a paradicsomot kockára vágtam, a paprikát pedig elszeleteltem, úgy szoktam, ahogy épp jól esik, néha karikára, néha pedig közepes kockákra.

Mikor a hagyma megpuhult, a tűzről levéve rászórtam a fűszerpaprikát, jól elkevertem, majd visszatéve hozzáöntöttem a paprikát és a paradicsomot.

Kevés vízzel felöntöttem, nem szeretem sokkal, mert akkor olyan túl leveses lesz. Inkább többször utánatöltök, de legyen jó sűrű szaftja.

Megsóztam, tettem rá egy kevés szárított zöldségport (vegeta helyett).

Aztán fedő alatt addig főztem, míg a paprika még épp roppanós, de már finoman puha.

Mielőtt elkészült volna, beletettem a karikára vágott tofu virslit, hogy át tudjon főni.

A lecsó a legfinomabb szerintem tarhonyával, de mivel nehéz tojásmentes tarhonyát találni, plusz követem a 160 g-os diétát is, így Basmati rizst főztem hozzá.


Lecsó vegán módra





Mindenmentes amerikai palacsinta

 Az utóbbi időben elég sokat gondolkodtam azon, hogy hogyan váltsam ki a reggeli kenyér-pástétom vagy kenyér-tonhalkrém kombómat. Így jött a képbe az amerikai palacsinta. Nem is emlékszem, hogy vajon nem mindenmentes verziót valamikor is csináltam volna. A nehézséget igazán az adta, hogy nem eszek tojást, sima lisztet, tejet, úgyhogy valójában majdnem mindent, ami ehhez a palacsintához kellene.

Viszont hálistennek, mára a vegán ételek (és édességek) elözönlötték az internetet, egy pici angol tudás kell, és utána már a bőség zavarában szenvedhetünk.

A mai recept eredetije itt található. Kicsit átvariáltam néhány hozzávalót, mert vagy nem volt itthon, vagy pedig olyan dolog, amit egyelőre nem ehetek.

Tehát íme a recept "évásítva":


Hozzávalók:

Ebből a mennyiségből nekem 6 db, kb 10 cm-es átmérőjű palacsinta jött ki. Az eredeti receptben a kedvelt amerikai mérték, a cup van megadva, én is ezt használtam, viszont a kalóriaszámlálás miatt grammban is lemértem őket.

136 g (1 cup) barna rizsliszt

1 ek sütőpor

1/4 tk só

2 dl (1 cup) növényi tej (én cukormentes Alpro kókuszitalt használtam)

15 g/2 ek olívaolaj

édesítőszer ízlés szerint (én a Negyedannyi édesítőt használom, ami Eritrit és Sztévia alapú, csak vigyázni kell vele, mert eléggé édesít)

1/2 tk vanília őrlemény (nem volt itthon vanília kivonatom, de valamikor csinálni kellene házilag)

15 g cukormentes étcsoki (én a Torras cm étcsokiját használtam most - és legtöbbször is)

3 g olívaolaj a serpenyő kikenéséhez


Elkészítés:

Rettentő egyszerű. Az egyik edényben összekevertem a lisztet a sütőporral, sóval, édesítőszerrel és a vanília őrleménnyel.

Egy másik edényben kimértem a növényi tejet, hozzáöntöttem az 2 ek olajat és jól összekevertem.

Az étcsokit rusztikus darabokra vágtam, de ezt lehet ízlés és tetszés szerint.

A liszthez hozzákevertem a tejes-olajos keveréket, a recept szerint ne keverjük túl, mert nem tesz jót a masszának. Óvatosan hozzákevertem az étcsoki darabokat.

Ezután egy 5 percet pihentettem, és az alatt előkészítettem a palacsintasütőt. Nekem egy teflon serpenyőm van, ami nem igényel túl sok olajozást. Viszont azt tapasztaltam, hogy a nem tojásos palacsinták, hajlamosak szétszakadni, így inkább használtam olajat.

Mikor a serpenyő átforrósodott, kevés olívaolajjal kiolajoztam. Az egy-egy adag palacsinta kiméréséhez az 1/4-es cup-pot használtam, ami kb szerintem olyan 25 ml-nek felel meg. De ez tényleg tetszés szerinti adagot lehet készíteni. Én azért így csináltam, mert egyrészt ezzel írta az eredeti recept, másrészt pedig így nagyjából hasnonló méretű palacsintákat kaptam, ami a kalóriaszámláláshoz hasznos dolog.

A masszát kb. 10 cm átmérőjűre simítottam el egy lapátka segítségével. Így kb 0.5 cm-es vastagságú lapocskát kaptam. Amikor már a széle elkezdett mattosodni, akkor megfordítottam óvatosan, és a másik felét is megsütöttem.

Ahogy már írtam, 6 db palacsinta jött ki a megadott alapanyagokból.

Én simán csak por édesítőszerrel szórtam meg, de ha ennék gyümölcsöt reggelire, akkor biztosan azt tettem volna rá, vagy pedig juharszirupot. De a 160 g-mos szénhidrátdiéta szabályai szerint a gyümölcsöt reggelire nem lehet, valamint a juharszirup sajnos tiltólistás, így ezek nélkül kellett megennem.

A recept szerint a maradékot le lehet fagyasztani, vagy pedig hűtőben eltartható még néhány napig. Két darabot ettem meg, ez nagyjából fedezte a reggeli CH-t, a többit pedig betettem a fagyasztóba. Kíváncsi leszek, hogy milyen lesz, amikor előveszem. Szerintem majd anno bele fogom dobni a piritóssütőbe, el tudom képzelni, hogy ad neki egy extra ízt.


Mit változtatnék utólag:

  • Több édesítőszert tennék a tésztájába, mint amennyit most beletettem, ezt majd kitapasztalom.
  • A serpenyőben vékonyabbra nyújtanám ki a masszát, kicsit így fojtós lett, szerintem akkor jobban átsülne (ettől még finom volt).
  • A nagy, 10 cm-es átmérő helyett inkább több kicsit csinálnék, akkor olyan illúzióm lehetne, hogy hú, de sokat ettem belőle.
  • Jobban hagynám megpirulni.

Összességében viszont finom volt. 


Mindenmentes amerikai palacsinta